TERYT
Krajowy Rejestr Urzędowy Podziału Terytorialnego Kraju TERYT prowadzony jest przez Prezesa GUS. Działa w oparciu o przepisy ustawy z dnia 29 czerwca 1995 r. o statystyce publicznej (Dz. U. z 2021, poz. 955) oraz rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 15 grudnia 1998r. w sprawie szczegółowych zasad prowadzenia, stosowania i udostępniania krajowego rejestru urzędowego podziału terytorialnego kraju oraz związanych z tym obowiązków organów administracji rządowej i jednostek samorządu terytorialnego (Dz. U. Nr 157, poz. 1031 z późn. zm.).
Obejmuje systemy:
- TERC - identyfikatorów i nazw jednostek podziału terytorialnego,
- SIMC - identyfikatorów i nazw miejscowości,
- BREC - rejonów statystycznych i obwodów spisowych,
- NOBC - identyfikacji adresowej ulic, nieruchomości, budynków i mieszkań,
- ULIC - centralnego katalogu ulic,
które stanowią obowiązujący standard identyfikacji terytorialnej dla organów prowadzących urzędowe rejestry i systemy informacyjne administracji publicznej i umożliwiają opracowywanie i prezentowanie zjawisk społeczno-ekonomicznych w przekrojach o różnym stopniu szczegółowości, np. województw, miejscowości czy w podziale na miasto i wieś.
Udostępnianie danych z rejestru TERYT
Udostępnianie numerycznej warstwy granic rejonów statystycznych i obwodów spisowych dla danego województwa następuje po złożeniu pisemnego zamówienia do Urzędu Statystycznego w Łodzi.
Udostępnianie numerycznej warstwy granic rejonów statystycznych i obwodów spisowych o zasięgu ponadwojewódzkim następuje po złożeniu pisemnego zamówienia do Departamentu Informacji GUS.
Dane przestrzenne - jednostki statystyczne są również udostępniane poprzez podsystem usług INSPIRE w Portalu Geostatystycznym. W celu umożliwienia dostępu do danych tych jednostek uruchomiono usługę przeglądania prezentującą aktualne granice podziału statystycznego oraz usługę pobierania, zapewniającą bezpłatny dostęp do zbiorów z granicami podziału statystycznego dla lat 2011,2012 i 2013 bez konieczności rejestracji.