Deklaracja dostępności
Deklaracja dostępności dotyczy strony internetowej: https://lodz.stat.gov.pl/.
Data publikacji strony internetowej: .
Data ostatniej istotnej aktualizacji: .
Stan dostępności cyfrowej
Strona internetowa jest częściowo zgodna z ustawą z dnia 4 kwietnia 2019 r. o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych z powodu niezgodności wymienionych poniżej.
Niedostępne elementy i treści
- Niektóre elementy strony nie spełniają wymogów odnośnie kontrastów. Strona posiada alternatywne wersje kontrastowe.
- W serwisie występują tabele prezentujące dane bez tytułów i podsumowań. Tabele nie spełniają wymogów dostępności.
- Brak pełnej obsługi formularzy za pomocą klawiatury. Pola w formularzach nie są poprawnie zaetykietowane.
- Występują podstrony z wyjustowanym tekstem.
- Część opublikowanych infografik nie posiada prawidłowego opisu alternatywnego.
- Część z opublikowanych zdjęć nie posiada opisu alternatywnego, nie są one jednak wykorzystywane do realizacji bieżących zadań.
- Część udostępnionych plików nie jest dostępnych cyfrowo:
- Brak logicznej struktury w dokumencie;
- Błędne fragmenty tekstu, przez które nie można określić języka naturalnego dla obiektu tekstowego;
- Brak prawidłowego tytułu dokumentu;
- Brak oznaczenia treści za pomocą odpowiednich znaczników (tagów);
- Puste miejsca bez treści, utrudniające czytanie treści przez czytniki stron;
- We właściwościach dokumentów brak tytułów lub znajdują się błędne tytuły.
Przygotowanie deklaracji dostępności
Data sporządzenia deklaracji: .
Data ostatniego przeglądu deklaracji: .
Deklarację sporządzono na podstawie samooceny przeprowadzonej przez podmiot publiczny.
Skróty klawiaturowe
Na tej stronie internetowej można korzystać ze standardowych skrótów klawiaturowych.
Nawigacja za pomocą klawisza Tab nie odbywa się w logicznej kolejności w stosunku do zawartości strony - utrudniona nawigacja. W niektórych miejscach brak odpowiedniego wizualnego wskazania miejsca, w którym znajduje się użytkownik.
Informacje zwrotne i dane kontaktowe
Wszystkie problemy
- związane z dostępnością strony internetowej,
- oraz wnioski o udostępnienie informacji niedostępnej
możesz zgłosić do Katarzyny Klimczak:
-
korespondencyjnie:
Urząd Statystyczny w Łodzi
ul. Suwalska 29
93-176 Łódź,
- pod adresem poczty elektronicznej:
- pod numerem telefonu: +48 42 683 91 92.
W zgłoszeniu prosimy podać:
- imię i nazwisko,
- dane kontaktowe,
- dokładny adres URL (link) strony internetowej, na której jest niedostępny element lub treść,
- opis, na czym polega problem i jaki sposób jego rozwiązania byłby dla Państwa najwygodniejszy,
- zrzut ekranu przedstawiający niedostępny element lub treść (opcjonalnie).
Każdy ma prawo do wystąpienia z wnioskiem zapewnienia dostępności cyfrowej strony internetowej, aplikacji mobilnej lub jakiegoś ich elementu. Mogą Państwo także wnioskować o udostępnienie informacji za pomocą alternatywnego sposobu dostępu, na przykład poprzez odczytanie niedostępnego cyfrowo dokumentu, opisanie zawartości filmu bez audiodeskrypcji.
Obsługa wniosków i skarg związanych z dostępnością
Na zgłoszenie odpowiemy w jak najkrótszym czasie, nie później niż w ciągu 7 dni od dnia wystąpienia z wnioskiem. Jeżeli dotrzymanie tego terminu nie będzie możliwe, niezwłocznie o tym poinformujemy. Poinformujemy także kiedy realizacja wniosku będzie możliwa, przy czym termin ten nie może być dłuższy niż 2 miesiące od dnia złożenia wniosku. Jeżeli zapewnienie dostępności cyfrowej nie będzie możliwe, zaproponujemy alternatywny sposób dostępu do informacji.
W przypadku odmowy realizacji wniosku o zapewnienie dostępności lub alternatywnego sposobu dostępu do informacji, wnioskodawca ma prawo złożyć skargę w sprawie zapewniana dostępności cyfrowej strony internetowej, aplikacji mobilnej lub ich elementu do Urzędu Statystycznego w Łodzi.
Po wyczerpaniu wskazanej powyżej procedury przysługuje prawo do złożenia skargi do Rzecznika Praw Obywatelskich.
Pozostałe informacje
Dostępność architektoniczna
Budynek: Urząd Statystyczny w Łodzi, ul. Suwalska 29, 93-176 Łódź
Do budynku prowadzi jedno główne wejście od ul. Suwalskiej 29. Budynek składa się z dziewięciu pięter.
Do holu głównego z zewnątrz prowadzą schody, po prawej stronie schodów udostępniono podjazd dla wózków inwalidzkich. Dojście do budynku jest utwardzone o obniżonych krawężnikach. Przesuwne drzwi wejściowe oklejone są taśmą ostrzegawczą.
Portiernia znajduje się po lewej stronie od wejścia głównego. Na wprost portierni jest tablica informacyjna. Pomieszczenia na parterze oznaczone są tabliczkami z oznaczeniem pomieszczeń w druku powiększonym dla osób słabowidzących.
Budynek Urzędu Statystycznego w Łodzi jest w znacznym zakresie dostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnością. Na parterze po prawej stronie od wejścia znajduje się sala obsługi klienta, do której prowadzą drzwi przesuwne wyposażone w czujniki ruchu umożliwiające automatyczne otwieranie. W sali obsługi znajdują się także obniżone blaty ułatwiające dostęp osobom poruszającym się na wózkach inwalidzkich. W sali znajduje się stanowisko wyposażone w pętlę indukcyjną.
Toaleta dla osób niepełnosprawnych znajduje się na parterze holu głównego, po lewej stronie od wejścia, za portiernią.
Przed budynkiem wyznaczono 2 miejsca parkingowe dla osób niepełnosprawnych. W budynku nie ma oznaczeń w alfabecie Braille’a. Schody wewnętrzne mają oznaczenia kontrastowe.
W budynku zainstalowano dwie windy pasażerskie, które nie są wyposażone w drzwi przesuwne.
Budynek pozbawiony jest progów utrudniających poruszanie się na wózkach inwalidzkich, a także wyposażony jest w dostatecznie szerokie drzwi prowadzące na poszczególne piętra urzędu, umożliwiające swobodne poruszanie się osób z niepełnosprawnością.
Budynek: Urząd Statystyczny w Łodzi Oddział w Sieradzu, Plac Wojewódzki 3, 98-200 Sieradz
Oddział w Sieradzu Urzędu Statystycznego w Łodzi mieści się na ósmym piętrze budynku Starostwa Powiatowego w Sieradzu. Sala obsługi klienta jest wyposażona w pętlę indukcyjną.
Przed budynkiem wyznaczone są miejsca parkingowe dla osób niepełnosprawnych. Do holu głównego z zewnątrz prowadzą schody, po prawej stronie schodów udostępniono podjazd dla wózków inwalidzkich. Dojście do budynku jest utwardzone. Można dojechać komunikacją gminną - linia nr 101 oraz komunikacją miejską - linia nr 1,5,6,11.
Schody zewnętrzne i wewnętrzne posiadają oznaczenia w alfabecie Braille’a. Portiernia znajduje się po lewej stronie od wejścia głównego. Na wprost wejścia do budynku znajduje się podświetlana główna tablica informacyjna. Budynek Starostwa Powiatowego w Sieradzu jest w znacznym zakresie dostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnością. Schody wejściowe mają oznaczenia kontrastowe. Na parterze budynku są fakturowe oznaczenia nawierzchni.
Dwie toalety dla osób niepełnosprawnych, damska i męska, znajdują się na parterze holu głównego, na wprost wejścia. Wszystkie toalety posiadają tabliczki informacyjne w alfabecie Braille’a oraz systemy przywoławcze.
Wejście do budynku, jak i ciągi komunikacyjne są dostatecznie szerokie i pozbawione progów. Dostęp na 8 piętro jest możliwy za pomocą jednej z trzech wind w pełni przystosowanych do potrzeb osób niepełnosprawnych. Windy posiadają przesuwne drzwi oraz informację głosową. Ponadto przyciski na klawiaturze numerycznej w windzie są łatwo wyczuwalne dotykiem. Umieszczono na nich wypukłe cyfry i symbole. Ponadto na klawiszach numerycznych są podpisy w alfabecie Braille’a.
W budynku, na każdym piętrze, przy wyjściu z wind znajdują się tabliczki informujące o rozkładzie pomieszczeń na danym piętrze z napisami w alfabecie Braille’a.
Budynek: Urząd Statystyczny w Łodzi, Oddział w Piotrkowie Trybunalskim ul. Wronia 65, 97-300 Piotrków Trybunalski
Do budynku prowadzi jedno główne wejście od ul. Wroniej 65. Oddział zajmuje część pierwszego i drugiego piętra. Można dojechać komunikacją miejską - autobus nr 5.
Portiernia znajduje się po prawej stronie od wejścia głównego, za portiernią znajdują się dwie windy pasażerskie.
Do pomieszczeń oddziału można dostać się z parteru jedną z wind pasażerskich, które mieszczą wózek inwalidzki, nie są jednak wyposażone w drzwi przesuwne.
Pomieszczenia obsługi klienta (punkt informacyjny, Informatorium i punkt Regon) znajdują się obok siebie w strefie otwartej oddziału, na pierwszym piętrze na lewo od wind. W godzinach pracy urzędu drzwi do strefy obsługi pozostają otwarte. W punkcie obsługi REGON jest pętla indukcyjna.
Toaleta dla osób niepełnosprawnych znajduje się na parterze holu głównego, po prawej stronie od wejścia, za portiernią.
Przed budynkiem wyznaczono 2 miejsca parkingowe dla osób niepełnosprawnych.
W budynku nie ma oznaczeń w alfabecie Braille’a ani w druku powiększonym dla osób słabowidzących. Schody prowadzące z parteru na pierwsze piętro mają oznaczenia kontrastowe.
Budynek: Urząd Statystyczny w Łodzi Oddział w Brzezinach, ul. Sienkiewicza 14, 95-060 Brzeziny.
Do budynku prowadzi jedno główne wejście od ul. Sienkiewicza. Budynek składa się z czterech kondygnacji, z czego trzy są kondygnacjami nadziemnymi. Dojście do budynku stanowią dwie utwardzone ścieżki rozpoczynające się krawężnikiem, co stanowi barierę dla osób niepełnosprawnych. Dojazd możliwy transportem międzymiastowym lub transportem własnym.
W budynku nie ma portierni, a interesanci przyjmowani są w sali Regon, która znajduje się na pierwszej kondygnacji, po prawej stronie od klatki schodowej (pokój nr 5).W sali REGON znajduje się stanowisko wyposażone w pętlę indukcyjną.
Budynek Oddziału Urzędu Statystycznego w Łodzi nie jest dostosowany do potrzeb osób zarówno z niepełnosprawnością ruchową (schody, brak windy), jak również dla osób niewidomych i słabowidzących (w budynku nie ma oznaczeń w alfabecie Braille’a ani oznaczeń kontrastowych lub w druku powiększonym).
Brak toalety dla osób niepełnosprawnych.
Brak miejsc parkingowych dla osób niepełnosprawnych.
Dostępność komunikacyjno- informacyjna
Podczas wizyty w Urzędzie i jego oddziałach możliwe jest skorzystanie z pomocy tłumacza języka migowego. Zamiar skorzystania z pomocy tłumacza należy zgłosić najpóźniej na 3 dni robocze przed dniem zamierzonej wizyty. W Urzędzie Statystycznym w Łodzi osobą wyznaczoną do kontaktu w tej sprawie jest Pani Katarzyna Klimczak tel. 42 683 91 92, e-mail: .
Korzystanie z pomocy tłumacza w urzędzie jest bezpłatne tylko dla osoby uprawnionej.
W siedzibie Urzędu i jego oddziałach są pętle indukcyjne
Do budynku Urzędu Statystycznego i jego oddziałów można wejść z psem asystującym.