Deklaracja dostępności
Deklaracja dostępności dotyczy strony internetowej: https://lodz.stat.gov.pl/.
Data publikacji strony internetowej: .
Data ostatniej istotnej aktualizacji: .
Stan dostępności cyfrowej
Strona internetowa jest częściowo zgodna z ustawą z dnia 4 kwietnia 2019 r. o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych z powodu niezgodności wymienionych poniżej.
Niedostępne treści
- Niektóre elementy strony nie spełniają wymogów odnośnie kontrastów. Strona posiada alternatywne wersje kontrastowe.
- W serwisie występują tabele prezentujące dane bez tytułów i podsumowań. Tabele nie spełniają wymogów dostępności.
- Brak pełnej obsługi formularzy za pomocą klawiatury. Pola w formularzach nie są poprawnie zaetykietowane.
- Występują podstrony z wyjustowanym tekstem.
- Część opublikowanych infografik nie posiada prawidłowego opisu alternatywnego.
- Część z opublikowanych zdjęć nie posiada opisu alternatywnego, nie są one jednak wykorzystywane do realizacji bieżących zadań.
- Część udostępnionych plików nie jest dostępnych cyfrowo:
- Brak logicznej struktury w dokumencie;
- Błędne fragmenty tekstu, przez które nie można określić języka naturalnego dla obiektu tekstowego;
- Brak prawidłowego tytułu dokumentu;
- Brak oznaczenia treści za pomocą odpowiednich znaczników (tagów);
- Puste miejsca bez treści, utrudniające czytanie treści przez czytniki stron;
- We właściwościach dokumentów brak tytułów lub znajdują się błędne tytuły.
Przygotowanie deklaracji dostępności
Data sporządzenia deklaracji: .
Data ostatniego przeglądu deklaracji: .
Deklarację sporządzono na podstawie samooceny przeprowadzonej przez podmiot publiczny.
Skróty klawiaturowe
Na tej stronie internetowej można korzystać ze standardowych skrótów klawiaturowych.
Nawigacja za pomocą klawisza Tab nie odbywa się w logicznej kolejności w stosunku do zawartości strony - utrudniona nawigacja. W niektórych miejscach brak odpowiedniego wizualnego wskazania miejsca, w którym znajduje się użytkownik.
Informacje zwrotne i dane kontaktowe
Wszystkie problemy związane z dostępnością strony internetowej oraz wnioski o udostępnienie informacji niedostępnej możesz zgłosić do Katarzyny Klimczak:
-
korespondencyjnie:
Urząd Statystyczny w Łodzi
ul. Suwalska 29
93-176 Łódź,
- pod adresem poczty elektronicznej:
- pod numerem telefonu: +48 42 683 91 92
- pod numerem udostępnionym do przesyłania wiadomości sms/mms: +48 453 062 290
W zgłoszeniu prosimy podać:
- imię i nazwisko,
- dane kontaktowe,
- dokładny adres URL (link) strony internetowej, na której jest niedostępny element lub treść,
- opis, na czym polega problem i jaki sposób jego rozwiązania byłby dla Państwa najwygodniejszy,
- zrzut ekranu przedstawiający niedostępny element lub treść (opcjonalnie).
Każdy ma prawo do wystąpienia z wnioskiem zapewnienia dostępności cyfrowej strony internetowej, aplikacji mobilnej lub jakiegoś ich elementu. Mogą Państwo także wnioskować o udostępnienie informacji za pomocą alternatywnego sposobu dostępu, na przykład poprzez odczytanie niedostępnego cyfrowo dokumentu, opisanie zawartości filmu bez audiodeskrypcji.
Obsługa wniosków i skarg związanych z dostępnością
Na zgłoszenie odpowiemy w jak najkrótszym czasie, nie później niż w ciągu 7 dni od dnia wystąpienia z wnioskiem. Jeżeli dotrzymanie tego terminu nie będzie możliwe, niezwłocznie o tym poinformujemy. Poinformujemy także kiedy realizacja wniosku będzie możliwa, przy czym termin ten nie może być dłuższy niż 2 miesiące od dnia złożenia wniosku. Jeżeli zapewnienie dostępności cyfrowej nie będzie możliwe, zaproponujemy alternatywny sposób dostępu do informacji.
W przypadku odmowy realizacji wniosku o zapewnienie dostępności lub alternatywnego sposobu dostępu do informacji, wnioskodawca ma prawo złożyć skargę w sprawie zapewniana dostępności cyfrowej strony internetowej, aplikacji mobilnej lub ich elementu do Urzędu Statystycznego w Łodzi.
Po wyczerpaniu wskazanej powyżej procedury przysługuje prawo do złożenia skargi do Rzecznika Praw Obywatelskich.
Pozostałe informacje
Dostępność architektoniczna
Budynek: Urząd Statystyczny w Łodzi, ul. Suwalska 29, 93-176 Łódź
Do budynku prowadzi jedno główne wejście od ul. Suwalskiej 29. Budynek jest dziewięciopiętrowy. Dojście do budynku jest utwardzone, o obniżonych krawężnikach. Przed budynkiem wyznaczono 2 miejsca parkingowe dla osób z niepełnosprawnościami. Do holu głównego z zewnątrz prowadzą schody, po prawej stronie schodów udostępniono podjazd dla wózków zabezpieczony barierką. Przesuwne drzwi wejściowe oklejone są taśmą ostrzegawczą. Portiernia znajduje się po lewej stronie od wejścia głównego. Na wprost portierni jest tablica informacyjna. Pomieszczenia na parterze oznaczone są tabliczkami w kontrastowym druku powiększonym dla osób słabowidzących. W holu głównym jest toaleta częściowo dostosowana do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Na parterze, po prawej stronie od wejścia, znajduje się sala obsługi klienta, do której prowadzą drzwi przesuwne, wyposażone w czujniki ruchu, umożliwiające ich automatyczne otwieranie. W sali obsługi znajdują się: obniżone blaty, pętla indukcyjna, lupa powiększająca, stanowisko komputerowe wyposażone w program do czytania tekstów oraz kącik dla dzieci. W części ogólnodostępnej dla klientów zamontowano sprzęt medyczny do przeprowadzenia reanimacji (defibrylator). W budynku znajdują się dwie windy pasażerskie, które nie są przystosowane do przewozu osób na wózku. Wejście do budynku i ciągi komunikacyjne są szerokie i pozbawione progów. Schody wewnętrzne mają oznaczenia kontrastowe. W budynku nie ma oznaczeń w alfabecie Braille’a.
Budynek: Urząd Statystyczny w Łodzi Oddział w Sieradzu, Plac Wojewódzki 3, 98-200 Sieradz
Oddział w Sieradzu mieści się na ósmym piętrze budynku Starostwa Powiatowego w Sieradzu. Dojście do budynku jest utwardzone. Na parkingu wyznaczono 6 miejsc parkingowych dla osób z niepełnosprawnościami. Do holu głównego z zewnątrz prowadzą schody, po prawej stronie schodów udostępniono podjazd dla wózków. Na poręczach umieszczono oznaczenia w alfabecie Braille’a. Portiernia znajduje się po lewej stronie od wejścia głównego. Na wprost wejścia do budynku umieszczona jest podświetlana tablica informacyjna. Schody wejściowe mają oznaczenia kontrastowe. Na parterze budynku są fakturowe oznaczenia nawierzchni. Dwie toalety dla osób z niepełnosprawnościami znajdują się na parterze na wprost wejścia. Toalety posiadają tabliczki informacyjne w alfabecie Braille’a oraz systemy przywoławcze. Wejście do budynku i ciągi komunikacyjne są szerokie i pozbawione progów. Dostęp na ósme piętro jest możliwy za pomocą jednej z trzech wind w pełni przystosowanych do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Sala obsługi klienta jest wyposażona w pętlę indukcyjną. Na każdym piętrze budynku przy wyjściu z wind umieszczone są tabliczki w alfabecie Braille’a informujące o rozkładzie pomieszczeń.
Budynek: Urząd Statystyczny w Łodzi, Oddział w Piotrkowie Trybunalskim ul. Wronia 65, 97-300 Piotrków Trybunalski
Do budynku prowadzi jedno główne wejście od ul. Wroniej 65. Dojście do budynku jest utwardzone. Oddział Urzędu zajmuje część pierwszego i drugiego piętra. Przed budynkiem wyznaczono 2 miejsca parkingowe dla osób z niepełnosprawnościami. Portiernia znajduje się po prawej stronie od wejścia głównego. W budynku znajdują się dwie windy pasażerskie, które mieszczą wózek inwalidzki, nie są jednak wyposażone w drzwi przesuwne. Na pierwszym piętrze budynku, w strefie otwartej Oddziału, znajdują się trzy oddzielne pomieszczenia obsługi klienta: punkt informacyjny, Informatorium i punkt REGON. W godzinach pracy Urzędu drzwi do strefy obsługi pozostają otwarte. Punkt obsługi wyposażono w pętlę indukcyjną. Toaleta dla osób z niepełnosprawnościami znajduje się na parterze budynku w holu głównym, po prawej stronie od wejścia, za portiernią. W budynku nie ma oznaczeń w alfabecie Braille’a ani w druku powiększonym dla osób słabowidzących. Schody prowadzące z parteru na pierwsze piętro mają oznaczenia kontrastowe.
Budynek: Urząd Statystyczny w Łodzi Oddział w Brzezinach, ul. Sienkiewicza 14, 95-060 Brzeziny.
Do budynku prowadzi jedno główne wejście od ul. Sienkiewicza 14. Dojście jest utwardzone z krawężnikiem, co może stanowić barierę dla osób ze szczególnymi potrzebami. W budynku nie ma portierni, klienci obsługiwani są w sali REGON, która mieści się pierwszym piętrze, po prawej stronie od klatki schodowej. W sali REGON znajduje się stanowisko wyposażone w pętlę indukcyjną. Budynek Oddziału nie jest dostosowany do potrzeb osób zarówno z niepełnosprawnością ruchową (schody, brak windy), jak również dla osób niewidomych i słabowidzących (w budynku nie ma oznaczeń w alfabecie Braille’a ani oznaczeń kontrastowych lub w druku powiększonym). Brak toalety dla osób z niepełnosprawnościami. Brak wydzielonych miejsc parkingowych dla osób z niepełnosprawnościami.
Dostępność komunikacyjno-informacyjna
Podczas wizyty w Urzędzie i jego oddziałach możliwe jest skorzystanie z pomocy tłumacza języka migowego. Zamiar skorzystania z pomocy tłumacza należy zgłosić najpóźniej na 3 dni robocze przed dniem zamierzonej wizyty.
W Urzędzie Statystycznym w Łodzi osobą wyznaczoną do kontaktu w tej sprawie jest Pani Katarzyna Klimczak, tel.42 683 91 92, kontakt sms/mms: +48 453 062 290, e-mail:
Korzystanie z pomocy tłumacza w urzędzie jest bezpłatne tylko dla osoby uprawnionej.
W siedzibie Urzędu i jego oddziałach udostępniono pętle indukcyjne.
Do budynku Urzędu Statystycznego i jego oddziałów można wejść z psem asystującym.