W roku szkolnym 2013/14 w ramach prowadzonej przez Urząd Statystyczny w Łodzi akcji „Edukacja Statystyczna dzieci i młodzieży” Urząd został zaproszony do współpracy przez Pedagogiczną Bibliotekę Wojewódzką w Łodzi im. prof. T. Kotarbińskiego.

Pierwsze spotkanie z cyklu „Statystyka nie tylko dla matematyka” w jednostce centralnej Biblioteki w Łodzi poprowadziła 5 listopada 2013 r. Katarzyna Szkopiecka główny specjalista w Łódzkim Ośrodku Badań Regionalnych Urzędu Statystycznego w Łodzi.

W trakcie prelekcji poruszono problem edukacji statystycznej dzieci i młodzieży oraz wagę statystyki w codziennym życiu. Przedstawiono także ofertę edukacyjną Urzędu skierowaną m.in. do nauczycieli matematyki, geografii, przedmiotów zawodowych, a także bibliotekarzy szkolnych ze szkół podstawowych, gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych.

W spotkaniu uczestniczyli pedagodzy, nauczyciele oraz przedstawiciele środowiska akademickiego ze szkół i uczelni województwa łódzkiego.

Drugie spotkanie z cyklu „Statystyka nie tylko dla matematyka” odbyło się 17 lutego 2014 r. w Filii Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej im. prof. T. Kotarbińskiego w Zgierzu. Patronem medialnym spotkania było Stowarzyszenie Telewizji Kablowej "CENTRUM" w Zgierzu.

Kolejne prelekcje planowane są w kwietniu i maju 2014 r. w pozostałych filiach Biblioteki (Pabianicach, Kutnie i Łęczycy).