Oferta dla szkół ponadpodstawowych



26.07.2017
Dla uczniów szkół ponadpodstawowych zajęcia realizowane są w formie:
- prezentacji podstawowych zagadnień dotyczących systemu statystyki publicznej oraz WYBRANEGO Z PONIŻSZYCH tematu prelekcji prezentującego dane statystyczne na wykresach i kartogramach (jedna godzina lekcyjna),
- warsztatów/pracy w grupach z elementami ćwiczeń (jedna godzina lekcyjna), polegających na wyszukiwaniu i analizie wybranych danych statystycznych. Istnieje możliwość przeprowadzenia ćwiczeń na komputerach w zakresie wyszukiwania danych, tworzenia wykresów i zestawień z wykorzystaniem Banku Danych Lokalnych GUS oraz poznawania narzędzi do pozyskiwania danych statystycznych z dostępnych baz i banków danych. Warsztaty nie wymagają wykorzystania sali komputerowej, jednak usytuowanie ich w sali z dostępem uczniów do komputerów znacznie urozmaici zajęcia.
- 2-godzinnego bloku lekcyjnego (prezentacja podstawowych zagadnień dotyczących systemu statystyki publicznej oraz wybranych danych statystycznych na wykresach i kartogramach + warsztaty/praca w grupach z elementami ćwiczeń).
PRELEKCJE (tematy do wyboru) w ramach zajęć jednogodzinnych lub bloku 2-godzinnego:
- Społeczeństwo w statystyce publicznej,
- Rynek pracy w statystyce publicznej,
- Przedsiębiorczość w statystyce publicznej - własna firma,
- Polska na tle Unii Europejskiej
WARSZTATY (do wyboru):
- Bank Danych Lokalnych – ćwiczenia na komputerach w zakresie wyszukiwania danych, tworzenia wykresów i zestawień (sala komputerowa z możliwością korzystania z Internetu),
- Warsztaty związane z pracą z danymi statystycznymi, wykresami, tabelami (nie wymagają sali komputerowej).
- Interaktywne zajęcia „STATYSTYCZNA BURZA MÓZGÓW” (wymagana jest sala komputerowa, oprogramowanie Adobe Reader oraz możliwość podłączenia na komputerach uczniów Pendrive z materiałami) - materiał dostosowany do grupy wiekowej,
Informacje organizacyjne:
- Tematyka zajęć może być modyfikowana w zależności od potrzeb i oczekiwań zgłaszających się szkół.
- Przewidywany czas zajęć to jedna godzina lekcyjna dla jednej klasy lub grupy młodzieży, bądź dwugodzinny blok lekcyjny (prezentacja wybranego tematu + warsztaty).
- Jednorazowo przeprowadzamy maksymalnie 4 godziny lekcyjne, ze względu jednak na koszty dojazdów nie przewidujemy zapisów na mniej niż 3 godziny.
- Ponadto pragniemy zwrócić uwagę, że pracownik urzędu prowadzący zajęcia na terenie placówki nie posiada uprawnień do pozostawania z młodzieżą bez nadzoru nauczyciela.
Przed planowanymi zajęciami w Państwa placówce prosimy o przygotowanie komputera/laptopa oraz rzutnika multimedialnego.
ZGŁOSZENIA PROSZĘ KIEROWAĆ do pracowników Łódzkiego Ośrodka Badań Regionalnych Urzędu Statystycznego w Łodzi:
tel.: 42 683 92 11, 42 683 90 17.